Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 25(978) rok XXII 26. czerwca 2022 roku.

Trzynasta Niedziela Zwykła - rok C

Teksty liturgii Mszy św.
I czytanie: 1Krl 19,16b. 19-21;
Psalm: Ps 16,1b-2a i 5. 7-8. 9-10. 11;
II czytanie: Ga 5,1. 13-18;
Aklamacja: Mów, Panie, bo sługa Twój słucha;
Ty masz słowa życia wiecznego (1Sm 3,9; J 6,68b);
Ewangelia: Łk 9,51-62;
Pieśni: 701.1; W: 607; Pd: 318, 615; K: 265, 231; U: 307; Z: 326, 339

.

góra

.

 
Ewangelia:

Wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i przyszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by Mu przygotować pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy.

góra

.

.

Przyłożyć rękę

"Przyłożyć rękę do pługa" oznacza iść naprzód i patrzeć przed siebie. Kto odważa się na pierwszy krok, ma też szansę zrobić ostatni.

góra

.

Człowiek pyta:

Czy wolno oddalić swoją żonę
z jakiegokolwiek powodu?

(Mt 19,3)

Czytaj więcej w źródle: https://www.katolik.pl/

góra

.

Kto za Chrystusem idzie po Jego śladach, spotyka na nich wszystkich ludzi: odnoszących sukcesy i przegranych, wielkich i małych, towarzyszy drogi i idących w przeciwnym kierunku, poszukujących i nie wiedzących co to wątpliwości, samotników i odtrąconych.

Kto za Chrystusem idzie po Jego śladach, może komuś towarzyszyć w drodze i pozwolić mu iść samemu, iść z kimś i stanąć komuś na drodze, ostrożnie stawiać kroki i mocno stąpać, oddawać się codziennym zajęciom i oderwać od nich, ale zawsze śledzić ślady Chrystusa.

góra

.

Refleksja

Nie opłaca się iść za Jezusem. Będąc Jego uczniem, nie wyważa się otwartych drzwi ani nie ma się prawa eliminować przeciwnika. Nie ma też co liczyć na honorowe obywatelstwo ani Jego orędzie nie wydaje się być zbyt życzliwie nastawione do rodziny. Zamiast tego, tak przynajmniej wynika z Ewangelii przeznaczonej na dzisiejszą niedzielę, Mistrza z Nazaretu i Jego uczniów czekają bezdomność, liczne konflikty z drogimi im krewnymi i śmiertelna konfrontacja z panującymi elitami. Faktycznie, niezbyt to kusząca zachęta...

Nasza rzeczywistość jest zupełnie inna. W naszym społeczeństwie o chrześcijańskich korzeniach i tradycjach - nawet jeśli wydają się one już nieco nadwyrężone zębem czasu i nieco wyblakłe w blasku współczesnej cywilizacji - nam, chrześcijanom, wiedzie się dobrze. Należymy do większości, jesteśmy społecznie zintegrowani, uznawani przez prawo i wnosimy jako "ci z socjalną żyłką" ważny wkład w państwo socjalne. Ale nie powinniśmy się też dziwić, jeśli w naszym naśladowaniu Chrystusa poczujemy się dotknięci, zranieni, wyśmiani, wyizolowani, jeśli zamiast gestu przytakiwania widzimy gesty dezaprobaty, potrząsanie głową. Nie zostaje się bowiem chrześcijaninem, aby zyskać społeczne uznanie czy materialne bezpieczeństwo. Pytaniem pozostaje, dlaczego właściwie jesteśmy chrześcijanami?

Christina Bramkamp

Parafianin Nr 25a(858a) rok XIX 30. czerwca 2019 roku.

góra

Bóg Ojciec, powołując nas do życia, zaopatrzył nas w przeróżne talenty. Przygotował dla każdego człowieka jedyną i niepowtarzalną drogę; jeśli nią pójdziemy, odnajdziemy satysfakcję i szczęście. Bóg jednak nie narzuca nam swego planu. Kieruje do nas zaproszenie i cierpliwie czeka na naszą odpowiedź. Sam jest wierny i oczekuje wierności także od nas. Obyśmy decyzję pójścia za Nim potraktowali na serio, jako zobowiązanie na całe życie. Nie oglądajmy się w życiu wstecz, ale kroczmy odważnie drogą przygotowaną przez Pana.

Joanna Woroniecka-Gucza, "Oremus" lipiec 2007

góra

.

Słowem

Dzisiejsza niedziela uczy nas stanowczości, która jednak zależy od ideału, który nas zachwyca, i od celu, do którego dążymy.

Stary Testament widział prawdę jak przez mgłę, w proroctwach i przepowiedniach. Decyzje zatem nie musiały być kategoryczne. Eliasz powołał Elizeusza na pomocnika i proroka. Elizeusz prosi, aby mógł pożegnać rodziców, i Eliasz mu na to pozwala.

Chrystus wymaga decyzji natychmias­towej i stanowczej. Powołanym nie obiecuje łatwego życia, bo sam żyje, jak bezdomny. Przyjmując prawdę, nie mo­żemy dzielić serca na dwoje. Kto rozpo­czyna sprawę Bożą, nie może oglądać się wstecz; tęsknić za czymś, co przy­wiązuje do ziemi, przesłaniając niebo.

Święty Paweł wyjaśnia, że prawdziwa wolność to całkowite oddanie się Chrystusowi.

Ks. Kazimierz Tomaszewicz SVD

Parafianin Nr 26 (163) rok IV 27 czerwca 2004 rok.

góra

Oglądanie się w siebie

Jezus powiedział Kościołowi: "Idź moją drogą!" Kościół odparł: "Tak, ale muszę wpierw zrobić jeszcze tak wiele rzeczy, które już od wczoraj czekają, że się nimi zajmę". Jezus zasmucony odwrócił się, wzruszając ramionami: "Jeśli stale będziesz oglądał się za siebie, nie pozyskasz dzisiaj nikogo, by mógł się tym zająć jutro".

Nic, oprócz błękitnego nieba

Ptak ma swoje gniazdo, lis swoją norę, ślimak swoją skorupę. Jezus nie ma niczego, oprócz błękitnego nieba, ale może uszczęśliwiać życiem. Każdemu, kto wierzy w to, co obiecuje Jego słowo, oferuje swoje życie i swego ducha.

Nikolai Frederik Severin Grundtwig
(1783-1872), duński teolog

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

Cd Nr 978b

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.

.